Kim jest radca prawny? Czym się zajmuje? - Kancelaria Prawna

Kim jest radca prawny? Czym się zajmuje?

Kim jest radca prawny? Czym się zajmuje?

W kwestia prawniczych nazewnictwo gra bardzo dużą rolę. Wielu laików ma jednak problemy z rozróżnieniem różnego rodzaju specjalistycznych terminów, problemów a nawet nazw zawodów związanych z prawem. Właśnie dlatego termin „radca prawny” w wielu z nas budzi pewnego rodzaju konsternację. Zastanawiamy się, czy jest to po prostu kolejne określenie adwokata, czy możemy mamy tu do czynienia z kimś zupełnie innym. Warto przełamać tę ścianę niewiedzy, ponieważ większość z nas przynajmniej raz w życiu będzie potrzebowała specjalistycznej pomocy prawnej. Właśnie dlatego dobrze wiedzieć do kogo powinniśmy zgłosić się z konkretnym problemem. Z poniższego artykułu dowiesz się kim jest radca prawny, kto może skorzystać z jego usług i w jaki sposób regulowany jest ten zawód. Zapraszamy do lektury.

Radca prawny – definicja zawodu

Radca prawny w naszym kraju funkcjonuje jako zawód zaufania publicznego. Wykonująca go osoba zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej w szczególności takiej, która polega na  udzielaniu porad i konsultacji prawnych a także opracowywaniu aktów prawnych, sporządzaniu określonych prawnych opinii. Radca prawny może także występować w charakterze obrończy lub pełnomocnika i reprezentować nas przed różnego rodzaju instytucjami, w tym sądami i urzędami. Do radcy prawnego możemy zgłosić się także w kwestii takiej jak obsługa prawna firmy.

Podstawę prawną dla zawodu radcy prawnego stanowi ustawa o radcach prawnych, która weszła w życie 6 lipca 1982 roku. Każdy radca prawny i każdy aplikant radcowski muszą działać w obrębie obowiązków wynikających z przepisów prawnych. Są także podlegli normom deontologicznym zawodu radcy prawnego, które określone są szczegółowo w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Do przedstawiciela tego zawodu, podobnie jak do adwokata, powinniśmy zwracać się stosując termin „mecenas”.

Radca prawny czy Adwokat - kogo wybrać w Olsztynie ?

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Rozróżnienie radcy prawnego od adwokata jest bardzo ważne i szczególnie często bywa przedmiotem nieporozumień. Wiele osób zastanawia się bowiem: czym różnią się od siebie te dwa zawody? U kogo lepiej poszukiwać wsparcia w konkretnej sytuacji i do kogo lepiej zwracać się po porady prawne? Warto wiedzieć, że te dwa zawody są ze sobą pokrewne i jeszcze do niedawna stanowiło to bardzo ważną kwestię, która wymagała rozróżnienia.

Zasadnicza różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem dotyczy możliwości pozostawania w stosunku pracy. Radcowie prawni mają możliwość bycia zatrudnionymi na czas nieokreślony, adwokaci natomiast nie. Warto jednak pamiętać, że od 1 lipca 2015 roku radcowie prawni uzyskali możliwość  pełnienia funkcji obrońcy w procesach karnych i karnoskarbowych. W momencie ich pełnienia nie może jednak pozostawać w stosunku pracy. Wyjątkiem są umowy cywilnoprawne. Radca prawny zatrudniony w kancelarii radców prawnych lub w spółce, będzie mógł reprezentować nam w powyższych sprawach.

Co ciekawe, wiele osób nadal uważa rozróżnienie pomiędzy adwokatem i radcą prawnym za archaiczne i mające źródło jedynie w procesach historycznych. Dlatego stale pojawiają się koncepcje połączenia ze sobą tych dwóch korporacji.

Adwokat czy radca Prawny - porady w Olsztynie

Droga do zawodu radcy prawnego

Radca prawny jest zawodem zaufania publicznego. To bardzo prestiżowa posada, która z pewnością stanowi cel dla wielu osób. Co zrobić, aby zostać radcą? Wszystkie kwestie formalne dotyczące tego zawodu określone są w ustawie o radcach prawnych z 6 lipca 1982 roku. Z ustawy wynika, że zawód ten może wykonywać wyłącznie osoba, która została wpisana przez  izbę radców prawnych na specjalną listę radców prawnych.

Podstawowym wymaganiem, które należy spełnić, aby zostać radcą prawnym, jest ukończenie magisterskich studiów prawniczych na jednej z polskich uczelni, lub równoważne studia zagraniczne. Potencjalny radca musi mieć także pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z pełni praw publicznych oraz odbyć aplikację radcowską i złożyć egzamin radcowski. Aplikacja trwa trzy lata a dostanie się na nią warunkuje pozytywne zaliczenie specjalnie przygotowanego egzaminu państwowego. Po pozytywnym zakończeniu aplikacji należy złożyć ślubowanie i zostać wpisanym na listę radców prawnych.

Radca prawny może wykonywać swój zawód w ramach  umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego a także w spółkach cywilnych, które świadczą pomoc prawną. Podczas wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy radca podlega szeregowi przepisów, które dbają o jego niezależność.

Prawno karne, cywilne, rodzinnie - porady prawne w Olsztynie

Okręgowa Izba Radców Prawnych – czym jest?

Każdego z nas zależy na tym, aby współpracować z osobami, które są nie tylko profesjonalne i dobrze się prezentują, ale także są sprawdzone a ich praca jest kontrolowana przez odpowiednie instytucje. W przypadku radców prawnych taką instytucją jest Okręgowa Izba Radców Prawnych. To właśnie tam możemy w bardzo prosty sposób sprawić czy osoba, z którą chcemy współpracować ma odpowiednie kwalifikacje i umocowanie, aby udzielać skutecznej pomocy prawnej. Pamiętajmy jednak, aby udać się do  Izby Radców Prawnych (Okręgowej) właściwej dla terenu świadczenia usługi. Kiedy już znajdziemy się w odpowiedniej instytucji, musimy dysponować danymi radcy, którego kompetencje chcemy zweryfikować. Tylko w ten sposób otrzymamy informację na temat tego, czy dana osoba figuruje w spisach dostępnych w izbie.

Co reguluje pracę radcy prawnego?

W tej grupie zawodowej praca w dużej mierze opiera się o Kodeks Radcy Prawnego. Wszystkie osoby, które posiadają tytuł radcy i złożyła ślubowanie jest zobowiązana do jego przestrzegania pod groźbą bardzo poważnych konsekwencji. Przykładem bardzo istotnej kwestii, która wynika z Kodeksu Radcy Prawnego jest zachowanie tajemnic postępowania. Czyli oznacza ona, że radca prawny nie może wyjawić żadnego szczegółu związanego z toczących się wokół nas postępowaniem, niezależnie od jego charakteru. Obowiązek przestrzegania tajemnicy postępowania jest dożywotni i na tyle ważny, że nawet w przypadku, kiedy radca prawny przesłuchiwany jest przez organy ścigania, ma prawo odmówić zeznań, powołując się na Kodeks Radcy Prawnego. Czy jest więc możliwość przełamania tajemnicy postępowania? Owszem, może być ona uchylona poprzez decyzję sądu.

Radca prawny musi także posiadać ubezpieczenie OC, ma za zadanie ono zabezpieczyć interesy klientów na wypadek, gdyby podczas toczenia się postępowania w jakiś sposób została im wyrządzona krzywda. Warto także wspomnieć o tym, że Prawnik nie może rozpocząć współpracy, która byłaby sprzeczna z już zawartą przez niego umową. Inaczej mówiąc – nie może on zawierać żadnych współprac, które mogłyby zaszkodzić jego klientowi. Dla wielu osób z pewnością bardzo istotny jest fakt, że w razie, kiedy randa niekompletnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może być pociągnięty do odpowiedzialności w ramach okręgowej izby radców prawnych.

Samorząd radców prawnych – co to takiego?

Istnieje także taka instytucja jak samorząd radców prawnych. Jest to nic innego, jak tylko samorząd zawodowy, w którym musi być zrzeszony każdy radca prawny i aplikant. Warto zaznaczyć, że jest to uczestnictwo obowiązkowe. Instytucja ta ma kilka istotnych funkcji:

  • kształtowanie i stosowanie prawa
  • przygotowanie aplikantów do wykonywania zawodu radcy prawnego
  • zapewnianie odpowiednich warunków i do wykonywania zadań radców prawnych
  • pomoc w doskonaleniu zawodowym
  • nadzorowanie obowiązków radców prawnych

Samorząd radców prawnych posiada jednostki organizacyjne, które dzielą się na okręgowe izby radców prawnych (których jest dziewiętnaście) oraz Krajowa Izba radców prawnych.

Zapraszamy do kancelarii radców prawnych w Olsztynie

Ile kosztują porady prawne i współpraca z radcą prawnym?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu będzie potrzebował profesjonalnej porady prawnej. Nie da się jednak ukryć, że w takich przypadkach bardzo istotna dla wielu z nas jest cena. Ile więc kosztują nas porady prawne? Niestety, konkretna odpowiedź na to pytanie jest trudna do udzielenia. Koszta bowiem są bardzo różne i wpływ na cenę ma naprawdę wielu czynników. To ile zapłacimy zależy między innymi od skomplikowania sprawy, zakres działania oraz czas, jaki radca musi im poświęcić. Inny będzie więc rachunek za obsługę prawną firmy, inny za wydanie opinii prawnej a jeszcze inny za reprezentację klienta przed sądem.

Bardzo istotne są także różnice w cenie, które wynikają z renomy kancelarii, doświadczenia radcy oraz lokalizacji na jakiej działa. Ceny w Warszawie będą inne od cen obowiązujących w mieście takim jak Olsztyn. Nie da się ustalić maksymalnych stawek. Minimalne natomiast wyznaczone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Godzina spotkania z radcą prawnym w Warszawie będzie kosztowała nas około trzystu złotych. Natomiast prowadzenie sprawy na przykład rozwodowej to koszt od pięciuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że w wielu urzędach gminy świadczona jest darmowa pomoc prawna, która kierowana jest do potrzebujących osób oraz grup społecznych.

Piotr Juszczyk - zapraszamy do Olsztyńskich Radców Prawnych

Kancelaria Radców Prawnych w Olsztynie Borowa&Ćwiekowska

W poszukiwaniu dobrej jakości porad prawnych warto wybrać się do doświadczonej kancelarii. Doskonałym przykładem jest Kancelaria Radców Prawnych Borowa & Ćwiekowska, która świadczy swoje usługi na terenie Olsztyna. Katarzyna Borowa oraz Marta Ćwiekowska stworzyły miejsce, które specjalizuje się zarówno w prawie cywilnym, jak i gospodarczy, karnym, administracyjnym a także medycznym i farmaceutycznym. Kompleksowa obsługa klienta indywidualnego oraz obsługa prawna firm świadczone są na najwyższym poziomie zarówno w kwestii biznesowej, jak i merytorycznej. Świadczone porady prawne oraz inne usługi wykonywane są w bardzo profesjonalnej atmosferze i dobierane indywidualnie do potrzeb każdego klienta – zarówno indywidualnego, jak i gospodarczego. O tym, że warto korzystać z usług kancelarii radców prawnych Borowa & Ćwiekowska świadczą opinie zadowolonych klientów oraz satysfakcja i dobre wyniki.

Jak widać radca prawny Olsztyn, podobnie jak adwokat, może reprezentować nasze sprawy w bardzo różnych sytuacjach. Jest to pożądany i szanowany zawód zaufania publicznego, który wymaga wieloletniej nauki i ciągłego kształcenia się w ramach odpowiednich instytucji. W przypadku zachodzącej potrzeby, warto skierować swoje kroki do kancelarii.

Zobacz również


Nasza oferta
Szybki kontakt

10-525 Olsztyn
ul. Partyzantów 73 lok.3

tel.: 603 469 320  /  794 583 333
e-mail: biuro@bckancelaria.pl

Skuteczność to podstawanaszego biznesu