Obowiązek alimentacyjny i inne kwestie związane z rozwodem - Kancelaria Prawna

Obowiązek alimentacyjny i inne kwestie związane z rozwodem

Obowiązek alimentacyjny i inne kwestie związane z rozwodem

Obowiązek alimentacyjny, określany mianem alimentów, to głównie dostarczanie środków na utrzymanie, dzięki którym można zaspokoić bieżące potrzeby konsumpcyjne. Polega on też na zapewnianiu środków wychowania, a więc pokrycia kosztów wykształcenia czy też zapewnienia rozrywki i wypoczynku. Wysokość alimentacyjnych świadczeń zależy od możliwości majątkowych i  zarobkowych osoby zobowiązanej do ich płacenia oraz usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Co ważne, obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka ma charakter powszechny, jednakże może też zaistnieć obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje też obowiązek alimentacyjny dziecka na rzecz rodzica oraz obowiązek ojca pozamałżeńskiego dziecka zapewniania matce dziecka środków na utrzymanie.

Skutki orzeczenia rozwodu

Składając pozew o rozwód, należy mieć świadomość, że niesie on ze sobą pewne skutki. Sąd orzekając rozwód nie tylko kończy małżeństwo pomiędzy małżonkami czy też ustala stronę winną (jeśli nie jest to rozwód bez orzekania o winie). Rolą sądu jest też ustalenie pewnych ważnych kwestii, powiązanych z ustaniem małżeństwa. Dotyczą one relacji pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami oraz między nimi i ich wspólnymi dziećmi. Sąd w sprawie rozwodowej orzeka z urzędu o:

  • kontaktach obu stron z ich wspólnym dzieckiem (o ile małżonkowie nie wnieśli o nieorzekaniu o kontaktach),
  • władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem pochodzącym z małżeństwa,
  • wysokości kosztów utrzymania dziecka , które muszą ponieść obie strony (alimenty),
  • sposobie użytkowania ze wspólnego mieszkania małżonków.

W sporadycznych przypadkach zdarza się, że sąd może nakazać eksmisję jednego z małżonków. Dzieje się tak w przypadku, kiedy zachowuje się on nagannie, uniemożliwiając drugiej stronie wspólne zamieszkiwanie. Oprócz tego, jeżeli strony złożą zgodny wniosek wówczas sąd morze orzec o podziale wspólnego mieszkania, czy też przyznania go tylko jednej stronie, o ile drugi małżonek zgadza się na opuszczenie mieszkania (bez lokalu zamiennego). Tak jest w sytuacji, jeśli podział czy też przyznanie jednemu z małżonków mieszkania są możliwe. Sąd może także dokonać podziału majątku wspólnego, o ile wykonanie takiego podziału nie będzie skutkowało nadmierną zwłoką w postępowaniu. W razie wątpliwości, warto skorzystać z ogromnej wiedzy, jaką posiada radca prawny Olsztyn. Udają się do profesjonalisty specjalizującego się w sprawach rozwodowych, można mieć pewność uzyskania wszelkich niezbędnych informacji. Kancelaria radcy prawnego pomoże w kwestii dzielenia majątku, jak i alimentów.

Rozwód a władza rodzicielska

Czym jest władza rodzicielska? Jest to cały zespół uprawnień oraz obowiązków rodziców względem ich dziecka. Służą one do zapewnienia pieczy nad małoletnim, jego majątkiem, jak i wychowania go. Rodzice wychowujący dziecko, które znajdują się pod ich władzą rodzicielską, mają obowiązek troszczyć się o jego rozwój fizyczny oraz duchowy, żeby  przygotować je odpowiednio do pracy dla dobra społeczeństwo, właściwie do jego uzdolnień. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, jednakże sąd na wniosek oraz z urzędu może orzec o:

  • zawieszeniu władzy rodzicielskiej (jednego lub obojga rodziców),
  • ograniczeniu władzy rodzicielskiej (jednego lub obojga rodziców),
  • pozbawieniu władzy rodzicielskiej (jednego lub obojga rodziców).

Taką decyzję może podjąć, jeżeli wymaga to dobro małoletniego.

Pomoc radcy prawnego Olsztyn w sprawach alimentacyjnych

 

Rozwód a kontakty z małoletnim

Niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają prawo oraz obowiązek do utrzymywania ze sobą kontaktów dotyczących głównie przebywania z dzieckiem, utrzymywania korespondencji, bezpośrednie porozumiewanie się tudzież używania pozostałych środków porozumiewania się na odległość (dzwonienie, SMS-y). Jeśli zachowanie jednego z rodziców jest nieodpowiednie, wówczas kontakty z małoletnim mogą zostać ograniczone. Sąd opiekuńczy może podjąć decyzję o ograniczeniu kontaktów z małoletnim, a zwłaszcza:

  • zakazać spotykania z dzieckiem,
  • zezwolić jedynie na spotykanie się z dzieckiem w obecności drugiego rodzica, opiekuna, kuratora tudzież inne osoby ustalonej do tego przez sąd,
  • zakazać zabierania małoletniego poza jego miejsce stałego pobytu,
  • zakazać porozumiewania się na odległość czy też ograniczyć sposoby porozumiewania się na odległość.

Alimenty na dziecko- kogo dotyczą?

Powinność alimentacyjna wynika z pokrewieństwa, ale także pozostałych więzi o charakterze osobistym. Obciąża głównie krewnych w linii prostej, a więc zstępnych i wstępnych. Może ono też dotyczyć rodzeństwa, także tego przyrodniego. Obowiązek ten może też obejmować członków po unieważnieniu małżeństwa, orzeczeniu separacji i rozwodzie. Warto jednak pamiętać, że obowiązek alimentacyjny nie dotyczy osób, których łączą bliskie relacje osobiste, mowa między innymi o związku partnerskim.

Ile wynoszą alimenty na dziecko?

Alimenty na dziecko muszą być zawsze adekwatne do jego potrzeb, ale także możliwości finansowych małżonka, który będzie zobowiązany do ich płacenia. Składając wniosek o alimenty, trzeba pamiętać, że ich wysokość może się zmienić.  Rodzice wychowujący dziecko albo pełnoletnie dziecko mogą wystąpić do sądu o zmniejszenie tudzież zwiększenie świadczeń. Jeżeli pomimo otrzymywanych alimentów na dziecko, rodzic i tak nie jest w stanie zadbać o jego podstawowe potrzeby, powinien zwrócić się do sądu o ich podwyższenie. Osoba zobowiązana do płacenia zbyt wysokich dla siebie świadczeń finansowych, także może zwrócić się do sądu o ich zmniejszenie.

Rozwód i obowiązek alimentacyjny to sprawy, w których pomoże prawnik Olsztyn

 

Kiedy można wystąpić o alimenty w trakcie trwania małżeństwa?

Co ważne, o alimenty można starać się także bez rozwodu. Można je uzyskać w przypadku, kiedy jedno ze współmałżonków przestaje zaspokajać potrzeby swojej rodziny. Mogą być to takie działania na niekorzyść rodziny, jak:

  • brak uczestnictwa w wychowywaniu małoletnich,
  • brak zainteresowania gospodarstwem domowym,
  • niedokładanie się do budżetu domowego.

Oczywiście, nie w każdym przypadku niedokładanie się do budżetu domowego będzie stanowiło przesłankę do wystąpienia o wypłatę tego świadczenia. Jeżeli jedno z rodziców pracuje zarobkowo, natomiast drugie wychowuje dzieci i zajmuje się domem, wtedy obie strony w sposób właściwy zaspokajają potrzeby rodziny.

Alimenty dla małżonka- kiedy się można o nie starać?

Prawo dopuszcza też możliwość domagania się alimentów od byłego małżonka. Wiele zależy w tym wypadku od wyniku postępowania rozwodowego i sytuacji materialnej małżonka żądającego alimentów. Jeśli strona żądająca takiego świadczenia nie została uznana za winną rozkładu pożycia, ponadto znajduje się w niedostatku, wówczas alimenty mogą na jej rzecz zostać przyznane. Małżonek może też żądać alimentów od byłego małżonka uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, jeśli rozwód skutkował pogorszeniem sytuacji materialnej strony niewinnej. Wtedy sąd może orzec, aby małżonek winny rozpadu małżeństwa, zaspokajał w pewnym stopniu usprawiedliwione potrzeby strony niewinnej, nawet jeżeli nie znajduje się ona w niedostatku. Wysokość alimentów uzależniona jest od możliwości zarobkowych oraz majątkowych osoby zobowiązanej do ich płacenia, jak i od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów.

Rozwód z pomocą Kancelarii radcy prawnego Olsztyn

W jaki sposób uzyskać alimenty od byłego małżonka?

Chcąc ubiegać się o alimenty od byłego małżonka, takie żądanie można zamieścić podczas pisania wniosku rozwodowego. Pozew o alimenty trzeba złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, które składa wniosek. W pozwie musi znaleźć się:

  • opis sytuacji życiowej oraz materialnej,
  • oznaczenie sądu, obu stron i pozwu,
  • sprecyzowane żądanie i jego uzasadnienie (wraz z dowodami),
  • załączniki,
  • podpis.

Do pozwu o alimenty na męża czy żonę trzeba też dołączyć wszystkie dowody w sprawie. Mogą być to faktury i rachunki powiązane z poniesionymi wydatkami na usprawiedliwione potrzeby.

Rozwód jest bardzo trudnym okresem w życiu każdego człowieka, zwłaszcza jeśli podczas małżeństwa pojawiły się dzieci. Dobry prawnik Olsztyn zadba o interesy swojego klienta i przeprowadzi go przez ten trudny czas. Chcąc osiągnąć swój cel, warto skorzystać z doświadczonej kancelarii, jak Kancelaria Radców Prawnych Borowa & Ćwiekowska w Olsztynie. Zapraszamy do kontaktu. Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.

Zobacz również


Nasza oferta
Szybki kontakt

10-525 Olsztyn
ul. Partyzantów 73 lok.3

tel.: 603 469 320  /  794 583 333
e-mail: biuro@bckancelaria.pl

Skuteczność to podstawanaszego biznesu